Single Blog Title

This is a single blog caption

KOSICE:ONLINE, 04.06.2024 : Košičania ostali bez medaily. So slzami v očiach, ale spokojní

Po zisku striebra a bronzu ostali tentoraz hádzanári HK Košice bez medailového zisku. V rozhodujúcom piatom súboji série o tretie miesto podľahli v Prievidzi Kúpeľom Bojnice 24:28 a celú sériu prehrali 2:3.

Foto

Tréner Lipták potvrdil definitívny koniec kariéry / PETER JESENSKÝ

Z radov súpera zneli po zisku bronzu slová o väčšej túžbe po medaile, no tréner HK Martin Lipták vníma takéto vyhlásenia ako nezmysly.

„Medailu sme chceli rovnako ako súper a chlapci v poslednom zápase veľmi chceli. Bohužiaľ, nehrali sme dobre. Viackrát sme dotiahli nepriaznivý stav, ale potom sme sa strelili do vlastnej nohy chybami v obrane či nepremenenými šancami. Opäť sme mali obrovský odpad na Luďka Fabiána, ktorý nám pochytal veľa striel,“ upozornil košický kormidelník na neschopnosť poradiť si so skúsenosťami 51-ročného brankára Bojníc.

Pri spätnom hodnotení série musí mrzieť hlavne druhý duel, v ktorom sa zrodila domáca prehra 26:31. „Tam sme si to pokazili. Takzvanú domácu úlohu sme si splnili víťazstvom v prvom súboji a verím tomu, že ak by sme to doma potvrdili, tak z 0:2 už sériu nepustíme. Nepodarilo sa a preto sme štvrtí.“

Konečné štvrté miesto sa Košičanom pochopiteľne máli, no do play-off vstupovali až zo šiestej pozície a v sérii proti Novým Zámkom otáčali z 0:1 na 2:1.

„Síce so slzami v očiach, ale buďme s tým spokojní,“ konštatuje Lipták. „Iste, chceli sme medailu a nakoľko budeme v budúcej sezóne opäť o rok starší, táto nevyužitá šanca mrzí. Na druhej strane to pre nás bola ťažká sezóna a ledva sme sa dostali do play-off. Sme teda vďační aspoň za postup do semifinále.“

Sezóna 2023-24 bola z pohľadu HK veľmi komplikovaná a turbulentná. Martin Lipták ohlásil pred jej štartom ukončenie bohatej kariéry a pozíciu pri tíme prenechal Marošovi Vikartovskému. V úvode novembra sa však na striedačku vrátil.

„Tento rok bol zvláštny, pretože na striedačke začal Maroš, ale výsledky neboli dobré a museli sme reagovať. Ja osobne som vypol už v lete a nepočítal som s návratom. Nemal som na to chuť ani „drajv“. Som už vo veku, kedy sa tomu dennodenne nevenujem a z toho pramenia i chyby. Neviem čo sa stalo potom. V decembri a januári sme urobili výbornú prípravu, ale napriek tomu sme stále nehrali dobre,“ krúti hlavou M. Lipták. Svojim zverencom nevyčítal nasadenie ani vôľu uspieť. „Sme jednoducho špecifický tím. Miško Capík vypravuje vlaky, za prácou odchádzajú aj Matúš Hriňák či Vlado Guzy. Chalani popri hádzanej pracujú, robia si školy. Niekedy som ich mal teda na tréningoch málo. To však nie je alibi, pretože to isté je aj v Bojniciach a iných kluboch. Jednoducho nám niečo chýbalo. Víťazstvá sme získavali cez skúsenosti, ale suverénne sme odohrali iba druhý a tretí zápas série s Novými Zámkami. Beriem to i na seba, pretože som mal viac zapojiť mladých hráčov Stavača a Kukučku. V budúcej sezóne to totiž bude stáť viac na nich. Každý robíme chyby, ale buďme spokojní aj s tým, čo sme dosiahli. Počas šiestich rokov sa nám podarilo postúpiť do extraligy a v nej sme získali dvakrát štvrté miesto, máme striebro i bronz. Zo všetkých tých výsledkov nás asi najviac mrzí práve toto štvrté miesto. Mali sme totiž na viac.“

Foto

Trénera HK mrzí atmosféra v slovenskej extralige / PETER JESENSKÝ

Piaty zápas série o bronz bol v prípade bývalého reprezentačného trénera posledným v kariére. Tentoraz už vraj definitívne definitívny.

„Určite končím v pozícii hlavného trénera, ale ostanem pri tíme,“ vysvetľuje Lipták. „S prezidentom klubu sme sa dohodli, že budem zastrešovať aj áčko a novému trénerovi budem maximálne nápomocný. Jeho meno zatiaľ prezrádzať nebudem, pretože by išlo o servírovanie polievky pred jej dovarením. Isté je, že letnú prípravu už povedie on.“

Spoločne s Liptákom oznámil ukončenie kariéry aj brankár Michal Shejbal (rozhovor s ním vám prinesieme v krátkom čase). Nahradiť ho nebude jednoduché, no v košickom klube v tomto smere nezaháľajú.

„Mišo končí, ale máme za neho náhradu. Meno zatiaľ neprezradím, ale do hry sa vráti aj dorastenec Tomáš Molčan, ktorého operovali po úraze na kolobežke. V lete by už mal byť v poriadku. Ako sme už avizovali, posilní nás Tomáš Urban a z dorastu sa definitívne presunú Stavač a Kukučka. S ostatnými hráčmi budeme hovoriť v najbližších dňoch a uvidíme, či chcú pokračovať všetci,“ hovorí na margo zmien v kádri M. Lipták.

Za jeden z dôvodov vlastného konca označil aj atmosféru, ktorá v extralige vládne. Nevraživosť sa počas play-off prejavovala vo viacerých halách a to, čo si museli Košičania vypočuť na bojnickej palubovke, bolo miestami poriadne nechutné.

„Už ma nebaví neustále strihať na webovú stránku momenty, ktoré sa stali na ihrisku a počúvať neustále nadávky. Tam už bohužiaľ nie je žiadna úcta a ak niekto praje smrť vám i celej rodine, tak je to už cez rámec. Plné zuby toho už majú aj viacerí hráči, ktorí okúsil svet veľkej hádzanej a teraz tu musia počúvať blbé poznámky z hľadiska,“ povzdychol si tréner, ktorý je s piatimi striebornými a dvoma bronzovými medailami stále historickým lídrom extraligy.

Ukážkou extraligových vzťahov bola aj finálová séria medzi Prešovom a Považskou Bystricou. Médiami zarezonovala predovšetkým konfliktom medzi trénermi Pavlom Janom a Václavom Strakom. Po slovnej prestrelke ukázal domáci lodivod holý zadok fanúšikom súpera.

Je to zlá reklama pre našu biednu extraligu. Neviem čo tam bolo povedané, ale určite si tréneri nevraveli, že sa majú radi. Chápem, že prešovský tréner mal po zápase tep 200, pretože sa na titul nadrel. Každopádne je smutné, čo sa potom stalo, pretože teraz sa o extralige píše opäť negatívne. Namiesto ospevovania kvalitného športu sa píše o holom zadku a konflikte. Ostáva veriť, že sa to upokojí a budúca sezóna už bude bez zbytočných káuz,“ vyslovil na záver želanie Martin Lipták.

Autor : Peter Jesenský