Single Blog Title

This is a single blog caption

KOSICE:ONLINE, 30.05.2024 : Domáca rozlúčka Shejbala: Zavrel bránu a oživil nádej na medailu

Hádzanárska Niké extraliga mužov vygraduje najatraktívnejším možným spôsobom. Série o majstrovský titul i bronzové medaily čakajú rozhodujúce piate zápasy.

Foto

Strelec ôsmich gólov Maroš Baláž / PETER JESENSKÝ

Rozhodli o tom stredajšie štvrté duely, v ktorých prehral Prešov prekvapivo hladko v Považskej Bystrici (21:34) a Košičania naopak v domácej hale zabrali a Bojnice zdolali 27:21.

Košičania vyrukovali do zápasu bez potrestaného trénera Martina Liptáka, za ktorého zaskočil Maroš Vikartovský. Od úvodu vsadili na pevnú obranu a počas prvých pätnástich minút povolili hosťom iba tri góly. Situáciu im však skomplikovala červená karta pre kanoniera Patrika Hruščáka v polovici 23. minúty. Situáciu napriek tomu zvládli. Polčas vyhrali o päť a hoci sa Bojnice dostali v úvode druhého polčasu do jednogólového kontaktu, hráči HK dokázali odskočiť zo 16:15 na 20:16 a záver zápasu si už postrážili s prehľadom.

„Bolo to veľmi náročné. Od dvadsiatej minúty sme hrali bez nášho najlepšieho strelca a stálo to veľa síl. Mali sme však výbornú obranu, vychádzali nám rýchle protiútoky a zlepšili sme veci, ktoré nám nevychádzali v predošlých zápasoch. Bol to dobrý výkon. Dostali sme iba 21 gólov a hráčom súpera sa dnes bude zaspávať ťažko,“ skonštatoval spokojným tónom brankár Michal Shejbal.

Skúsený strážca košickej bránky pôsobil veľmi sebaisto a súpera deptal istými zákrokmi. Do zápasu totiž vybiehal so špeciálnou motiváciou.

„Bol to môj posledný zápas v Košiciach a nechcel som sa rozlúčiť prehrou. Som rád, že za mňa zabojovali aj chlapci a spoločne to chceme zakončiť s medailou na krku. Veľmi si želám, aby aj môj posledný zápas kariéry bol víťazný,“ poznamenal bývalý reprezentant Slovenska v súvislosti s osobným rozhodnutím, ktoré označil za definitívne.

K vydarenej domácej rozlúčke Michala Shejbala výrazne dopomohol krídelník Maroš Baláž, ktorý bol s ôsmimi gólmi najlepším strelcom zápasu.

„Nie je podstatné, kto dal koľko gólov a o koľko sme vyhrali. Podstatné je, že je to 2:2 a séria je opäť otvorená. Pochváliť musím aj „Shejbyho“, pretože v posledných zápasoch sme dostávali cez 30 gólov a to sa potom víťazí ťažko. Teraz bol našou veľkou oporou. Obrana i brankár podali super výkon a z toho pramenili aj brejky,“ okomentoval výkon tímu HK Baláž.

Košičania inkasovali vo štvrtom súboji série najmenej gólov a v porovnaní s predošlými zápasmi hrali variabilnejšie. Od úvodu neboli závislí len na delovej ruke Hruščáka a góly strieľali zo všetkých pozícií. Výsledkom fungujúcej obrany boli aj početné brejky, z ktorých ťažil práve Baláž.

„Sme spokojní. Nechceli sme to vzdať, pretože máme staršie mužstvo a niektorí hráči po sezóne skončia. Našim cieľom je teda získať medailu a svojim prístupom sme to ukázali,“ pochvaľoval si skúsený krídelník, ktorý vyzdvihol prácu v obrane. „V tomto smere to bolo výborné. V tom prvom domácom zápase sme to možno po víťazstve v ich hale trochu podcenili. Teraz sme však zabrali, sériu sme vyrovnali a pôjdeme si tam po víťazstvo. Práve takýto výkon je receptom na úspech.“

Rozhodujúci piaty duel je na programe v sobotu 1. júna o 18.30 h v Prievidzi.

„Rozhodujúce zápasy sú vždy o skúsenostiach a prístupe. Myslím si, že skúsenejší je náš tím a urobíme všetko preto, aby sme to zvládli,vyslovil sa Shejbal a aj podľa Baláža bude rozhodujúci duel série hlavne o hlavách. Počítať je totiž potrebné aj s búrlivou atmosférou a ako potvrdil doterajší priebeh série – očakávať pomoc zo strany rozhodcov by bolo márne. „V tejto sérii je to tak, ale netreba sa vyhovárať na rozhodcov. Musíme jednoducho ťahať, makať naplno a zvládnuť to tak, ako v tomto štvrtom zápase. Kvalitu na ten bronz máme a musíme to potvrdiť aj v piatom zápase.“

 

Niké Handball Extraliga – o 3. miesto, 4. zápas /na 3 víťazstvá/:

HK Košice – HK Kúpele Bojnice 27:21 (15:10)
najviac gólov: Baláž 8, Ľoch a Hriňák po 5 – Michniewicz 5/2, Melnyk 4/1, Bogár a Blaho po 4. Rozhodovali: Bohuniczký, Szerencsés, 7 m: 1/0 – 3/3, vylúčení: 2:4, 218 divákov.
/stav série 2:2/