Single Blog Title

This is a single blog caption

KOSICE:ONLINE, 23.05.2024 : Hádzanári HK si vylámali zuby na 51-ročnom brankárovi

Do série o bronz proti Bojniciam vykročili košickí hádzanári najlepším možným spôsobom. Na palubovke súpera zvíťazili neuveriteľným gólom Patrika Hruščáka z posledného deväťmetrového hodu 27:26 a získanú psychickú výhodu plánovali zúročiť aj v domácej odvete.

Foto

Jakub Stavač v súboji s obranou hostí / PETER JESENSKÝ

Hostia však od úvodu naznačovali, že do metropoly východu nepricestovali v pozícii obetného baránka. Po dvoch minútach viedli 2:0, po desiatich 8:3 a do polčasovej prestávky odchádzali s dvojgólovým náskokom. Nádej na obrat živili zverenci Martina Liptáka do 40. minúty. Za stavu 19:21 im však nevyšlo pár akcií a hostia sa v priebehu desiatich minút dostali do ďalšieho päťgólového trháku. Košická snaha o hru bez brankára priniesla iba tri góly inkasované do prázdnej bránky a vedenie Kúpeľov postupne narástlo až na nedostižných sedem gólov.

„Veľmi sme sa trápili v útoku a ideálna nebola ani obrana. Nehrali sme nacvičené kombinácie a výsledkom je prehra. Škoda fázy, keď sme sa v druhom polčase dostávali na kontakt k súperovi a výrazne ožili aj diváci v hale. Potom sa nám však zranil Vlado Guzy a opäť sa to rozsypalo,“ rozhovoril sa Jakub Stavač.

Spomínaný Guzy nastrieľal v prvom polčase šesť gólov, po jeho zranení však začal úradovať práve Stavač. Osemnásťročná spojka nastrieľala po prestávke päť gólov a obrane Bojníc robila problémy dravosťou i rýchlosťou.

„Hralo sa mi dobre a góly potešili. Škoda len, že to nepomohlo k víťazstvu. Stav série je vyrovnaný, ale určite sa nevzdávame. Prvý zápas sme tam vyhrali a verím preto, že to dokážeme zopakovať,“ podotkol Stavač.

Košičanom je ale nad slnko jasné, že ak chcú byť v sobotňajšom treťom súboji série úspešní, potrebujú výrazne väčšiu efektivitu vypracovaných šancí. V stredu si totiž vylámali zuby na 51-ročnom brankárovi Luďkovi Fabiánovi.

Chytal dobre, ale pomohli sme mu tým, že veľa našich striel bolo nepripravených. Zakončovali sme až príliš zbrklo,“ priznal J. Stavač.

Spomínaný Fabián vyzdvihol zlepšený výkon celého tímu. „Hrali sme rozhodne lepšie ako v prvom zápase. Tá prvá prehra bola nešťastná, ale faktom je, že teraz sme boli zodpovednejší po všetkých stránkach. Mali sme dobrý úvod a aj keď sa na nás doťahovali, vedeli sme zareagovať. Ušli sme im na päť gólov a súper už musel riskovať. Vyrovnali sme sériu a ide sa ďalej.“

Skúseného českého brankára možno pokojne nazvať Matuzalemom extraligových paluboviek. Hoci má však na chrbte päť krížikov, po zápase pôsobil veľmi sviežo.

„Človeka to jednoducho baví a ak sa tímu darí, tak únavu necítiť. To sú už roky driny a robím to aj hlavou. Každý zákrok dokáže nakopnúť a dodáva energiu,“ pousmial sa Fabián.

Pred tretím duelom v Bojniciach je isté, že séria o bronz má pred sebou ešte minimálne dva zápasy. Vývoj je pritom zatiaľ prekvapivý, úspešní totiž boli zatiaľ iba hosťujúce tímy.

„Bude to ešte náročné, ale podobné to bolo aj vlani. Aj vtedy sme súperili o bronz a tiež to bolo tak, že ani jedna strana neustrážila domáce prostredie. Vtedy to však bolo trochu extrémne, pretože oba tímy vyhrávali o desať gólov. Uvidíme, čo nás čaká teraz. Doma sa samozrejme pokúsime vyhrať a získať tak šancu na ukončenie série,“ uzavrel brankár Kúpeľov Bojnice.

 Niké Handball Extraliga – o 3. miesto, druhý zápas /na 3 víťazstvá/:

HK Košice – HK Kúpele Bojnice 26:31 (13:15)

Najviac gólov: Guzy 6, Hruščák 5/3, Stavač 5 – Ďurajka 9, Bogár 5, Melnyk a Michniewicz po 4. Rozhodovali: Budzák a Záhradník, vylúčení: 2:3 na 2 min, 7 m hody: 3/3 – 0, 228 divákov.
/stav série: 1:1/