Single Blog Title

This is a single blog caption

KOSICE:ONLINE, 23.05.2023 : Hra z rokov šesťdesiatych slávila úspech. Hruščáka namotivovala sestra

Vlani získali historické striebro, v aktuálnej sezóne však čelili jednému problému za druhým. Hádzanári HK Košice sa v základnej časti pasovali so zranením väčšiny opôr, v istej fáze im pre hosťovanie vo Švajčiarsku chýbal kanonier Patrik Hruščák.

Foto

Košičania ukončili sezónu ideálnym spôsobom, ziskom cenného kovu / KOŠICE ONLINE

Práve muž s dynamitom v ľavačke bol napokon hrdinom najdôležitejšieho zápasu sezóny. V rozhodujúcom piatom súboji série o bronz nastrieľal neuveriteľných 17 gólov a zásadným spôsobom tak pomohol k víťazstvu 36:26.

„V lige som už strelil pätnásť či šestnásť gólov. Ja to však počas zápasu nepočítam. Tréner vravel, že sme hrali hádzanú z rokoch šesťdesiatych. Stavali sa deviatky a potom sme pálili. Podľa mňa je však jedno, akým spôsobom góly dáme. Teraz sa už počíta iba výsledok a nezáleží na tom, či sme dali góly po škaredých, alebo vypracovaných akciách,“ pousmiala sa reprezentačná spojka. Osobným rekordom Patrika Hruščáka je pritom až 21 strelených gólov. Tento zápis zaznamenal ešte ako študent košického športového gymnázia počas majstrovstiev sveta vo Francúzsku. Ako nám prezradil, pred piatym duelom série o bronz ho správne vyhecovali najbližší. Zabrali hlavne príhovory sestry Žofie, reprezentačnej basketbalistky, ktorá získala v aktuálnej sezóne striebro v drese Banskej Bystrice. „Predchádzal tomu jeden deň oddychu a podpichovačky s otcom a sestrou. Vraveli mi, že ak chceme vyhrať, musím streliť 15 gólov a Shejbal musí podať v bránke skvelý výkon. Do Bojníc sme potom išli spolu so Shejbym, pričom nás viezla práve sestra. Celou cestou nás hecovala a napokon sme jej sľúbili, že to tak urobíme. Som rád, že sa nám to podarilo.“

Po domácej prehre vo štvrtom stretnutí série to pritom nevyzeralo najlepšie. „Cítili sme, že sme to nezvládli v hlavách. Po výhre v Bojniciach sme už mysleli na oslavy a zápas ukázal, že oslavovať sa má až po poslednom víťazstve. V tom štvrtom stretnutí sme síce viedli, ale nehrali sme dobre, nebojovali sme. Ako keby sme si mysleli, že to už nejako dohráme a súper nám to odovzdá. Som rád, že sme to napravili v Bojniciach.“

Foto

Patrik Hruščák má v ľavačke dynamit / KOŠICE ONLINE

Odohrať v päťzápasovej sérii každý zápas ideálnym spôsobom nebolo jednoduché. Ako totiž Hruščák upozornil, v slovenskej extralige sú profesionáli iba v Prešove a Považskej Bystrici.

„Ľudia si možno neuvedomujú, že nás to nestalo iba veľa síl, ale aj veľa dovoleniek. Cestovanie bolo pre obe strany únavné a momentálne jednoducho nemáme také podmienky, aby sme odohrali päť veľmi kvalitných zápasov. Na druhej strane klobúk dole pred Bojnicami, vytvorili super kulisu a hrali dobrú hádzanú,“ ocenil súpera zo série o bronz košický kanonier.

Hádzanári z metropoly východu vyhrali v rozhodujúcej sérii až dva zápasy na palubovke Kúpeľov Bojnice a po poslednom zápase sezóny si mohli v šatní hostí zaspievať i vypiť zaslúžené pivko.

„Niektorí oslavovali už druhýkrát. Prvé oslavy sa totiž strhli už po prvom víťazstve v Bojniciach. Mali už teda prax. Sme radi, že to už máme za sebou. Bola to dlhá a náročná sezóna. Voľno teda padne vhod a uvidíme, čo bude ďalej,“ poznamenal s úsmevom P. Hruščák. On sám by pokračovať v oranžovo-čiernom drese rád, konkrétne rozhovory s funkcionármi však zatiaľ neprebehli. „Oslovili ma dva slovenské kluby, ale ja už nikam cestovať nechcem. Ak mám hrať extraligu, tak iba doma. Tu mám rodinu i veľa práce.“

Bronzová medaila bola pri reálnom pohľade na kvalitu súperov maximum, ktoré mohli Košičania získať.

„V šatni sme si vraveli, že možno ak by sme narazili v semifinále na Prešov, tak by sme možno prekvapili. Tatran mal predsa len väčšie fyzické i psychické problémy a jeho štýl nám sedí viac ako hra Považskej Bystrice. Na druhej strane musíme byť spokojní. V základnej časti sme mali množstvo zranení, ja som bol vo Švajčiarsku, Vlado Guzy mal modrú kartu. V tabuľke sme sa pohybovali okolo piateho miesta a bronz je preto super,“ zamyslel sa Hruščák.

Z pohľadu budúcnosti predstavuje hlavnú výzvu generačná obmena. Priemerný vek základnej zostavy HK je totiž pomerne matuzalemský.

„Každý rok hovoríme o omladení. Mladí dostávajú šancu, ale faktom je, že celá liga starne. Chýbajú talenty a väčšinu tímov ťahajú starší hráči. Nie je to iba náš problém. V doraste máme pár šikovných chalanov a ak budú pracovať, tak miesto určite dostanú. Neviem, aké sú plány pre novú sezónu, múdrejší budeme neskôr,“ poznamenal hádzanár, ktorý prispieva k vývinu novej generácie hráčov aktívnym spôsobom. Popri svojej kariére sa totiž venuje aj projektu Tréneri na školách, v spolupráci so Slovenským zväzom hádzanej realizuje moduly hádzanej, ako aj športové krúžky na viacerých školách. Okrem toho pomáha v rodinnej firme na výstavbu domov. „Je toho naozaj dosť a miestami už človeku chýbajú mentálne sily. Práca s deťmi ma však baví a napríklad deň po zisku bronzu som bol učiť na škole v Spišskej Novej Vsi. Príjemne ma tam prekvapila intenzita, ktorou sa tam deťom venujú. Môžeme si z nich brať príklad,“ uzavrel Patrik Hruščák.

Autor : Peter Jesenský