Single Blog Title

This is a single blog caption

Športová osobnosť Košíc 2022 – Martin Straňovský, laureát TOP 10

Martin Straňovský   Martin Straňovský

Hádzaná

Martin Straňovský sa narodil v roku 1985 v Nových Zámkoch, kde s hádzanou i začínal. Svoj talent začal postupne uplatňovať aj v zahraničí keď postupne obliekal dresy španielskych klubov Ademar Leon a FC Barcelona, nemeckého HC Erlangen i maďarského Pick Szeged. Po návrate na Slovensko hral v Tatrane Prešov a v roku 2022 hájil farby HK Košice. Tu patril vďaka svojim skúsenostiam spoločne s Patrikom Hruščákom a Michalom Shejbalom medzi najvýraznejšie opory mužstva. Medzi najväčšie míľniky jeho klubovej kariéry patrí zisk majstrovského titulu v troch rôznych krajinách i účasť vo finále Ligy majstrov. V reprezentačnom výbere bol, ako hráč na poste ľavého krídla, niekoľkonásobným účastníkom majstrovstiev Európy i sveta a dvakrát ho vyhlásili za najlepšieho hádzanára Slovenska.

    

Projekt Športová osobnosť Košíc vznikol v roku 2009, aby postupne vytváral primeraný spoločenský rámec spojený s oceňovaním tých, ktorí v aktuálnej sezóne alebo hoc i v dávnejšej minulosti dosiahli výnimočné športové úspechy, alebo sa svojim konaním v oblasti športu stali prirodzenými autoritami.

Vyhľadávanie a morálne oceňovanie takýchto osobností je jedným z hlavných cieľov projektu, ktorý sa stal už dobre známym aj pod skratkou ŠOK. Nominácie ocenených sú každoročne v kompetencii Košickej športovej akadémie, zostavenej z erudovaných športových novinárov a organizátorov ankety, no priestor dostávajú i návrhy odbornej verejnosti reprezentujúcej športové dianie v Košiciach.

Plejáda doterajších laureátov ŠOK je skutočne široká a pestrá. Okrem toho, že je zostavená desiatka najúspešnejších športovcov v seniorskej kategórii, priestor dostávajú i mladé talenty v kategórii Nádej, výrazné osobnosti rokov minulých, ktorým právom patrí označenie Legenda, ale tiež hendikepovaní športovci a kolektívy. Dlhovekú lásku k športu oceňujeme pod príslovečnou vizitkou Masters.

Udeľované ocenenie má, ako už bolo zmienené, výsostne morálny charakter. Všetci laureáti získavajú umeleckú kovovú plastiku, na ktorej sa autorsky podieľali akademický sochár Ján Leško a dizajnér František Záborský. Absolútny víťaz preberá i jej putovnú podobu, ktorej sa v doterajšej histórii ankety dotkli ruky výnimočných športovcov korunovaných za pomyselných kráľov či kráľovné daného roka.