Single Blog Title

This is a single blog caption

KOSICE:ONLINE, 4.8.2022 : Na úvod prípravy finálová repríza. Košičania nestačili na rýchlosť majstra

Tak ako minulú sezónu končili, tak novú začali. Hádzanári Tatrana Prešov a HK Košice vykročili do prípravného obdobia vzájomným duelom v Tatran Handball Aréne a zápas sa niesol opäť v réžii úradujúceho majstra Slovenska.

Foto

Košickí brankári sa často ocitali zoči-voči prešovským strelcom / KOŠICE ONLINE

Šarišania začali rezko a už v devätnástej minúte viedli 13:3. Zverenci Radoslava Antla si neskôr vypracovali až pätnásťgólový náskok, pričom ťažili z rýchlej hry. Tá dostávala Košičanov pod tlak a z následných strát pramenili kontry Tatrana. Tréneri na oboch stranách dali šancu všetkým hráčom a hostia v závere aspoň prikrášlili výsledok.

Zmyslom tohto zápasu bolo, aby hráči nabrali zápasovú kondíciu. Bohužiaľ toho veľa nenabehali, vypadávali im lopty a bolo tam veľmi veľa technických chýb. V podstate však nie som nespokojný, pretože účel to splnilo,“ rozhovoril sa tréner HK Košice Martin Lipták.

V úvodnom prípravnom súboji sa prejavil aj hendikep v podobe doterajších prípravných komplikácií. Košičania absolvovali iba zopár plnohodnotných tréningov, pričom počas niektorých z nich nemali k dispozícii ani bránky.

„Mali sme problémy spojené s EYOFom. Najprv nám vzali Gerflor aj bránky, potom vrátili, v utorok sme nemali tréning vôbec. To sú však výhovorky. Chlapci si zabehali a v utorok to bude určite lepšie,“ podotkol košický kormidelník v súvislosti s faktom, že rovnakí súperi sa opäť stretnú už budúci utorok v metropole východu.

Najlepším strelcom Tatrana bol navrátilec do zelenobieleho dresu Lukáš Urban, ktorý zaznamenal osem presných zásahov.

„Bol to náš prvý prípravný zápas a hoci sme v tvrdej fyzickej príprave, chceli sme vyhrať. Zahasili sme veľa šancí, ale to k tomu v tejto fáze patrí. Dôležité je, že sme si schuti zahrali, nikto sa nezranil a dosiahli sme pekné víťazstvo,“ pochvaľoval si Urban. Prešovčania ťažili z brejkových situácií a na Košičanov sa valila jedna rýchla kontra za druhou. „To je naša filozofia. Chceme byť aktívni v obrane, nútiť súpera k chybám a potom z toho ťažiť ľahké lopty a kontry. To sa nám dnes celkom darilo.“

Prešovský odchovanec sa vrátil do materského klubu po pôsobení v maďarskom klube Grundfos Tatabánya. S Tatranom podpísal trojročný kontrakt.

„Doma je doma. Mám tu priateľov, známych i rodinu. Som preto rád, že som späť v Prešove,“ vyslovil sa úprimným tónom L. Urban. V zeleno-bielom drese očakáva poriadne intenzívny ročník, veď Tatran sa opäť predstaví na viacerých frontoch. Okrem extraligy ho čaká Európska liga i česká extraliga.

„Bude to veľmi náročná sezóna. Pozeral som si program a každý víkend hráme dva zápasy. K tomu pribudnú stredy. Bude toho veľa a ostáva veriť, že to zvládneme bez zranení a bude to pre nás úspešná sezóna,“ zaželal si Lukáš Urban.

Košický klub to také rušné mať nebude a hlavným cieľom je obhajoba finálovej účasti. V tíme nastali len minimálne zmeny.

„Odišiel Rado Pekár, ktorý definitívne ukončil kariéru. Zo dňa na deň nám skončil aj mladý brankár Pavol Vasiľ a to nás trochu prekvapilo. Prišli však Mišo Capík z Crowsu a Vladimír Michalko, ktorý hrával za Modru a pôsobil aj vo Švajčiarsku. Dôležitým cieľom je zapracovanie mladých hráčov ako sú Melich, Jászai, Bakši a Chudík. V novej sezóne im chceme dať viac priestoru,“ naznačil hlavné ambície pre najbližšie mesiace tréner Martin Lipták.

 

1. prípravný zápas: Tatran Prešov – HK Košice 35:23 (18:7)

Zostava a góly Tatrana: Čupryna, Colodeti – Pacheco 1, Fech 7/3, Rečičár, Fenár 4/1, Urban 8/1, Kravčák 3, M. Antl, Kasatkin 4, Michalka 3, Davidovič 1, Kimák-Fejko, Carapkin 2, Mitaľ 2.

Najviac HK Košice: O. Melich 4/1, Kajan, Jászai po 3, Baláž 3/1

7-metrové hody: 6/5 – 4/4, vylúčenia: 1:0.

Priebeh: 3:0, 4:2, 9:2, 14:3, 14:6, 20:7, 24:9, 27:14, 29:16, 31:19, 33:22, 35:22.

Autor : Peter Jesenský